Szkło budowlane i jego użycie w nowoczesnych wnętrzach

Szkło jest na tyle uniwersalnym surowcem, że może pełnić rozmaite role nie licząc tego, że jest doskonałym surowcem przezroczystym. Stosujemy je zbyt rzadko, nie pamiętając, że oprócz przeszkleń drzwi i okien istnieje niesłychanie wiele innych możliwości jego użycia. Do każdego przeznaczenia możemy dostosować szkło w właściwym odcieniu, o najlepszej strukturze nawierzchni i optymalnych właściwościach.

Przy wytapianiu szkła wykorzystuje się połączone w należytych proporcjach piasek kwarcowy, wapień i sodę. Po stopieniu ich w temperaturze 1500°C powstaje masa szklana, po schłodzeniu tworzy szkło. Dołączenie innych materiałów, na przykład tlenków metali, powoduje zmianę barwy szkła, a właściwa dalsza obróbka umożliwia nadać mu właściwości niezbędne w określonych zastosowaniach. Producenci szkła są dzisiaj w stanie uzyskać przeszło 5000 kolorów.
Szklane tafle są dziś produkowane w jednej z dwóch technologii. Pierwsza z nich to produkcja szkła typu float, w której na płynny cynk wylewa się stopioną masę szklaną, na skutek czego powstaje kompletnie gładka i płaska szyba o równoległych płaszczyznach. Druga z technik – wykorzystywana do produkcji tak zwanego szkła lanego – polega na wylewaniu masy szklanej na stół, gdzie ulega walcowaniu, lub bezpośrednio miszkol2ędzy dwa walce. Szkło lane powstaje zawsze jako szkło strukturalne, ponieważ dopiero walce o specjalnej powierzchni nadają mu jego strukturalną powierzchnię.

  • Szkło zbrojone, dzięki umieszczonej w masie szklanej, w procesie walcowania, wkładce ze stalowych drutów ma własności anty włamaniowe. Może mieć powierzchnię gładką, ze smugami albo strukturalną według nowoczesnych wzorów.
  • Szkło matowe jako szkło lane lub szkło typu float. W proc-esie trawienia powierzchnia uzyskuje jednolitą, surową strukturę, dzięki której . rozprasza światło i zapewnia dobrą osłonę.
  • Szkło dekoracyjne o różnych wzorach, idealne jako przeszklenia mebli i elementów wyposażenia wnętrz.
  • Klasyczne szkło butelkowe i szkło ornamentowe, produkowane podobnie jak wiele innych rodzajów szkła lanego – seryjnie, w bardzo wielu kolorach;
  • Nowoczesne szkło strukturalne o bardzo ciekawych wzorach. Może mieć także własności termoizolacyjne. 1 Jednowarstwowe; bezpieczne
  • szkło o podwyższonej odporności na ściskanie,, uderzenia i zmiany temperatury W trakcie procesu produkcyjnego otrzymuje bardzo odporną warstwę emalii,
  • Zwykłe szkło przezroczyste, można powiedzieć że przodek Wszystkich rodzajów szkieł i luster. Produkowane jako szkło typu float, stosowane zazwyczaj jako szkło izolacyjne i ochronne,
  • Szkło termoizolacyjne, w postaci szyby zespolonej składającej się z dwóch szyb szklanych i wypełnienia z gazu szlachetnego. Szyba na zdjęciu ma wartość współczynnika k zaledwie 1,2 W/m2K, uzyskaną dzięki wypełnieniu argonem oraz powłoce ze szlachetnego metalu umieszczonej we wnętrzu szyby.
  • Szkło przeciwsłoneczne, barwione, z powłoką metaliczną. Dzięki efektowi lustra odbija część ciepła słonecznego.
  • Dwuwarstwowe szkło bezpieczne, połączone warstwą wzorzystej folii. Produkowane w wielu geometrycznych wzorach.

About Ada Grochowska 246 Articles
Jestem pasjonatką zawodowo oraz hobbystycznie powiązaną z budownictwem, nieruchomościami oraz wykończeniem i projektowaniem wnętrz. Moje artykuły są bogate w praktyczne porady oraz inspirujące pomysły. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga Budowlani.edu.pl! Życzę przyjemnej lektury :)

Be the first to comment

Leave a Reply