Rolety zewnętrzne – czy warto? Poradnik montażu.

W państwach południowych ciężko odszukać okna na parterze, które nie byłyby wyposażone w rolety. Już w czasie budowy domu skrzynki na rolety instaluje się w nadprożach nad oknami oraz ościeżnicami drzwiowymi. Pomału również u nas docenia się pozytywy tego rodzaju urządzeń zabezpieczających. Prócz kaset i rolet do montażu w nadprożach, producenci oferują także rolety w kompletnych zestawach albo konstruowane na wymiar, w większości dostosowane do zamocowania w gotowych już oknach. Możemy je opuszczać ręcznie, przy użyciu tradycyjnej taśmy tekstylnej albo za pomocą silnika napędzającego wal. Jako napęd taśmy również już istniejących rolet, może służyć w dodatku zamontowany elektryczny układ napędowy.
Rolety wykonane na wymiar są wytwarzane pojedynczo i dostarczane jako elementy gotowe zestawy. Można je niezwykle łatwo zamontować.
Tańszym rozwiązaniem będzie zakup zestawów elementów o tradycyjnych szerokościach i wysokościach. Możemy je samodzielnie dopasować do szerokości ościeżnicy bądź – przy mniejszych rozbieżnościach – pozwolić im nieco wystawać na zewnątrz.
Listwy pancerza tworzy się z tworzywa sztucznego, aluminium czy też stali, w rozmaitych kolorach albo naśladując powierzchnię drewnianą. Szyny oraz profile mogą mieć powierzchnię błyszczącą albo powlekaną proszkowo, w odcieniu białym bądź dowolnym.

rolety2

Zależnie od warunków, rolety możemy zamontować w przeróżny sposób. W przypadku okien osadzonych głęboko w niszach okiennych kasety a także szyny prowadnic mogą być zamontowane wewnątrz nich, przy mniejszych głębokościach nisz – na ścianie.
W zademonstrowanych tutaj oknach tarasowych trzeba było wybrać inną opcję. W pobliżu siebie przymocowano rolety o dwóch rozmaitych długościach – jedną do okna, drugą do drzwi. W tym celu za pomocą pogrubienia z dostosowanych listew środkowe części ram okien i drzwi zrównano z powierzchnią muru blisko okna.
rolety3

Procedura montażu rolet:

1. Pogrubiamy ramę pomiędzy drzwiami a oknem aby otrzymać powierzchnię równą ze ścianą graniczącą z oknem.
2. Pancerz rolety oraz jego napęd mocujemy w kasecie. Roleta zostanie zaopatrzona w opuszczający ją silnik.
3. Przez komorę szyny prowadzącej przewiercamy otwory o rozmiarze 5 mm. Otwór w górnej ściance rozwiercamy.
4. Końce rolety mocujemy w szyny. Roletę układamy pod oknem, nawierzchnią frontową do dołu.
5. Ustawiamy roletę, zaznaczamy rozmieszczenie otworów i nawiercamy je. Mocujemy kołki a także przykręcamy szyny.
6. Podobnie montujemy drugą roletę. Kabel albo taśmę napędu przenosimy przez otwór w ramie
7. Można umieścić rolety obok siebie. Szerokość szyn umożliwia przestrzeń dla bocznych łożysk.
8. Pokrywę kasety zatrzaskujemy i przy pomocy wkrętów mocujemy ją. Zwijacz taśmy montujemy w domu, blisko ościeżnicy.
9. Sterowanie napędem elektrycznym następuje poprzez włącznik ręczny lub przez programowany włącznik czasowy.
10. Podwójne rolety o różnych wysokościach wymagają dwóch jednostek sterujących. Montaż należy zostawić instalatorowi.

About Ada Grochowska 246 Articles
Jestem pasjonatką zawodowo oraz hobbystycznie powiązaną z budownictwem, nieruchomościami oraz wykończeniem i projektowaniem wnętrz. Moje artykuły są bogate w praktyczne porady oraz inspirujące pomysły. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga Budowlani.edu.pl! Życzę przyjemnej lektury :)

Be the first to comment

Leave a Reply