Kontrola jakości 3D – na czym polega i w jakich dziedzinach się ją stosuje?

dav

Bezdotykowa kontrola jakości, czyli skanowanie 3D to bardzo nowoczesna i coraz częściej wykorzystywana metoda pomiarów. Ma bardzo szerokie możliwości zastosowania oraz precyzję, której nie da się do niczego porównać. Najogólniej mówiąc kontrola jakości 3D pozwala bezdotykowo sprawdzić dokładność wykonania danego przedmiotu w porównaniu do jego komputerowego modelu zaprojektowanego w programie CAD. Skaner 3D precyzyjnie analizuje budowę każdego skanowanego przedmiotu, co czyni go idealnym kontrolerem jakości. Kontrola jakości odbywa się poprzez porównanie skanu 3d do modelu CAD w oprogramowaniu do kontroli jakości Polyworks.

Kontrola jakości 3D – gdzie znajdzie zastosowanie?

Kontrola jakości 3d pozwala porównać obiekt rzeczywisty z nominalnym modelem komputerowym (np. wykonanie maski samochodu), sprawdzić dokładną grubość ścianek (np. w odlewach), sprawdzić odstęp między matrycą a stemplem, sprawdzić odchyłki geometryczne na przedmiocie, obliczyć pole powierzchni, pole powierzchnia przekroju oraz objętość, a także sprawdzić stopień zużycia elementu (poprzez porównanie powierzchni roboczej z jego powierzchnią zaraz po wyprodukowaniu). Tak wszechstronne zastosowanie pomiarów trójwymiarowych sprawia, że jest to metoda pożądana w niemal każdej dziedzinie przemysłu.

Jak odbywa się pomiar? Służy do tego specjalny skaner 3D, który zapewnia chirurgiczną precyzję w kontrolowaniu dokładności wykonania danego obiektu. Najlepsze są skanery 3D klasy przemysłowej, na przykład High End niemieckiej firmy AICON 3D System, który zapewnia dokładność pomiarów do 0,01mm.

IMG_0940

Komu zlecić kontrolę jakości w firmie?

Kontrolę jakości 3D najlepiej zlecić profesjonalnej firmie posiadającej odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie w wykonywaniu pomiarów różnego typu obiektów. Taką firmą jest m.in. firma B3D z Poznania https://b3d.com.pl/, pracująca na najnowszej wersji wspomnianego skanera. Co istotne dla klientów, każdy z nich otrzymuje raport pomiarowy z możliwością samodzielnej edycji otrzymanych wyników takiej jak:

  • wykonywanie zrzutów ekranu,

  • pokazywanie przekrojów,

  • pokazywanie mapy odchyłek w dowolnej pozycji.

Firma B3D to dobry wybór nie tylko dla małych firm i klientów prywatnych, ale także dla firm chcących zlecić pomiary 3D obiektów przemysłowych. Kontrolę jakości 3D https://b3d.com.pl/8/kontrola-jakosci/ wykonuje się tu z wykorzystaniem skanera światła strukturalnego, który został wyposażony w dwie kamery o rozdzielczości 8Mpix i pozwala na prowadzenie procesu digitalizacji z dokładnością +/-0.01mm. Z pomocą takiego sprzętu można bez problemu wykonać skanowanie obiektów przemysłowych wykorzystując zaawansowane oprogramowanie pomiarowe.

kontrola-jakosci-3d pomiar-kontroli-jakosci-3d

Czy warto zainwestować w kontrolę jakości 3D w swoim zakładzie?

Dzięki skanowaniu bezdotykowemu 3D możliwe jest przeprowadzenie szybkiej oceny jakości danego wyrobu (np. wydruku 3D, samochodu, a nawet budynku). To z kolei pozwala dokładnie porównać zeskanowany obiekt do jego modelu matematycznego. W ten sposób łatwo ocenić jego geometrię oraz zgodności z założeniami konstruktora, a w konsekwencji przełożyć to na usprawnienie, przyspieszenie i ulepszenie całego procesu produkcji.

About Ada Grochowska 246 Articles
Jestem pasjonatką zawodowo oraz hobbystycznie powiązaną z budownictwem, nieruchomościami oraz wykończeniem i projektowaniem wnętrz. Moje artykuły są bogate w praktyczne porady oraz inspirujące pomysły. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga Budowlani.edu.pl! Życzę przyjemnej lektury :)