Główne zalety elewacji z drewna

Elewacja z drewna jest popularnym pomysłem na aranżację ścian zewnętrznych. Budynek otulony drewnem wygląda nastrojowo i kojarzy się z naturą, a do tego korzystnie wpływa na funkcjonalność domu.

Pokrycie elewacji domów ulega modom, tak jak architektura budynków. Jeśli szukasz czegoś klasycznego i ponadczasowego, warto postawić na drewnianą elewację. Drewno na elewacji nie tylko wygląda pięknie – dodatkowo ma wiele praktycznych korzyści, o których warto przypomnieć.

Drewno na fasadzie oznacza ciepło, ciszę oraz trwałość

Drewniane elewacje dobrze izolują ciepło budynku oraz stanowią barierę akustyczną. Ciepły materiał, jakim jest drewno, utrzymuje korzystny mikroklimat w pomieszczeniach, ponieważ znakomicie kondensuje i oddaje wilgoć. Wszystko to sprawia, że możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą, a także cieszyć się domowym zaciszem i przyjemnie nawilżonym powietrzem w domu.

Drewno, z którego wykonuje się deski elewacyjne jest bardzo trwałe, specjalnie przygotowane do montażu poprzez specjalistyczną impregnację. W ten sposób możemy otulić dom elewacją, która wytrzyma całe dziesięciolecia, a pięknem drewna będę cieszyć się jeszcze nasze wnuki. Jedynym warunkiem jest regularna pielęgnacja i konserwacja odpowiednia dla tego typu pokryć.

Elewacja z drewna – na to zwróć uwagę

Decydując się na elewację drewnianą z desek elewacyjnych warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak stabilna konstrukcja, zachowanie dobrej wentylacji, sposób montażu (np. bez widocznych elementów mocujących) czy okres gwarancji udzielanej przed producenta i wykonawcę elewacji. Więcej o drewnianej elewacji przeczytasz na stronie firmy Vitis: https://vitis.net.pl/oferta/elewacje-drewniane/. Poza elewacjami z drewna firma oferuje drewniane okiennice, tarasy drewniane oraz pergole tarasowe.

20160322_091857

Deski drewniane elewacyjne dają duże możliwości dekoracyjne

Współcześnie drewnianą otuliną domów wykonuje się najczęściej z drewnianych desek elewacyjnych układanych pionowo bądź poziomo. Ten typ pokrycia daje fantastyczne efekty dekoracyjne. Drewnianą elewację możemy zastosować zarówno na wszystkich ścianach zewnętrznych, jak i na fragmentach tworząc nowoczesne kombinacje drewna z betonem konstrukcyjnym, kamieniem lub tynkiem.

Drewniane elewacje wykonuje się albo z europejskich gatunków drzew (sosna pospolita, świerk skandynawski, modrzew syberyjski, albo z drewna egzotycznego). Gatunki europejskie są bardzo twarde i wytrzymałe, zachowane w naturalnej kolorystyce. Cechuje je świetny stosunek jakości do ceny.

Natomiast drewno egzotyczne jest bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także droższe – z tym trzeba się liczyć. Elewacje z drewna egzotycznego to na przykład okoume, machoń, meranti, cedr kanadyjski, badi, iroko, merbau, ipe, tatajuba oraz amazakoue. Z kolei thermo jesion to materiał powstały w procesie termowania jesionu, dzięki czemu jest bardzo twardy i stabilny. Dodatkowo ma wysoką odporność na działanie wody i czynników biologicznych. Wykorzystuje się go do wykończeń zewnętrznych i wewnętrznych, na przykład przy budowie saun. Bogatą i atrakcyjną ofertę drewnianych desek elewacyjnych znajdziecie w Vitis https://vitis.net.pl/deski-elewacyjne/.

About Ada Grochowska 246 Articles
Jestem pasjonatką zawodowo oraz hobbystycznie powiązaną z budownictwem, nieruchomościami oraz wykończeniem i projektowaniem wnętrz. Moje artykuły są bogate w praktyczne porady oraz inspirujące pomysły. Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga Budowlani.edu.pl! Życzę przyjemnej lektury :)